Biz Kimiz?

Seyhanların hikayesi 1920’li yılların başlarına kadar uzanır. Aslen Rizeli olan dede Şaban Seyhan Rize'den Samsun'a yerleşmeye karar verir ve ticarete atılır. Çevre illerde yetiştirilen arpa, buğday ve mısır gibi ürünleri toplatıp Samsun Saathane Meydanı’nda 25 m2'lik dükkanında satmaya başlar. Şaban Seyhan’ın işindeki hassasiyeti, zamanla işlerin büyümesini sağlar.

Büyük oğul Hamdi Seyhan işlerin geleceği düşünülerek o dönemin en iyi okulu olan Ticaret Lisesine yollanır. 1960’lı yıllarda işler bakkal dükkanıyla devam eder. 1970’li yıllara gelindiğinde ise Seyhanlar markasının adımları atılmaya başlanır ve perakendeden tedarikçi firma hedefine doğru yola çıkılır. O yıllarda hizmet ağı Samsun’un dışına çıkmaya ve Karadeniz Bölgesi’ne yayılmaya başlamıştır.

On yıldan fazla süren alım satım işlerinden sonra büyük torun Mustafa Seyhan kendi markasını kurmaya karar verir ve Seyhanlar markası ile çevre köylerdeki müstahsilden aldığı ürünleri işleme, eleme ve paketleme yapabileceği bir fabrikayı hayata geçirir. Kısa sürede tüm Karadeniz Bölgesi'nde, dönemsel olarak yapılan ihracat ile birlikte, Seyhanlar markası hedeflenen noktaya doğru yol almaya başlar.

İlk yıllarında 400 m2'lik bir alanda üretilen Selinay markalı ürünler, 2014 yılına gelindiğinde Samsun Organize Sanayi Bölgesi'nde 10.000 m2'lik açık alan üzerine, 6000 m2'lik kapalı alana kurulan entegre tesis sayesinde son teknoloji makinalarla üretilmeye başlanır. Yeni fabrikayla ürün yelpazesini genişletmeyi hedefleyen firma, helva ve reçel üretiminin yanında simitlik susam, tahin, lokum ve kakaolu fındık kreması da üretmektedir.
 
Şirket bünyesinde birçok farklı görevi üstlendikten sonra yönetime gelen Hamdican Seyhan'ın ürün geliştirme ve inovasyon çalışmalarına verdiği önem sayesinde Selinay, ürün yelpazesini genişleterek pazardaki yerini sağlamlaştırdı. Yerli susam ürünlerinden tahin yağı elde eden ve helva yapımında kullandığı ham maddeleri kendisi üreten Selinay, hizmet ve toplam kalite bütünlüğü ilkesiyle pazardaki hedeflerine ulaşmayı amaçlamaktadır.

Kanal S | Sektörün Lokomotifleri: Selinay Gıda